Jak powinien trenować kolarz?
Źródło: Artur Miazga
18 May 2013 08:07
tagi:
Train with Watts, platforma treningowa
RSS Wyślij e-mail Drukuj
Jaka jest istota treningu kolarskiego i jakie są jego najważniejsze aspekty? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Zacznijmy od definicji słowa trening. Według Słownika Języka Polskiego trening, to „ćwiczenia wykonywane w celu uzyskania większej sprawności w uprawianej dyscyplinie sportu”.

Dla każdego trening znaczy jednak coś innego. Dla jednych jest do możliwość rozwinięcia się nie tylko fizycznie, ale i psychiczne, poprzez przełamywanie własnych słabości. Dla innych jest to moment oderwania się od przyziemności i chwila dla siebie. Jeszcze inni traktują go jako środek do osiągnięcia celu, jakim jest zwycięstwo. Niezależnie od tego, z jakiego powodu trenujemy, prawidłowo zaplanowany i wykonany trening powinien powodować rozwój nas jako kolarzy. Należy jednak pamiętać, iż treningi i prawidłowo ułożony plan jest dążeniem do celu w pewnej perspektywie czasowej. Wykonany trening nie poprawi osiągnięć organizmu zaraz po jego zakończeniu, czy następnego dnia, prawidłowa periodyzacja zapewnia osiągniecie najwyższej możliwej formy w określonym momencie, ale o tym w kolejnych artykułach.

Trening kolarza górskiego

Wsiadając na rower należy pamiętać iż trening powinien zamykać się w pewnych ramach, które scharakteryzować można następująco:

- Przyjemność - trening nie może być karą musimy czerpać z niego przyjemność lub satysfakcję a najlepiej jedno i drugie. Gdy wychodzimy na trening musimy być odpowiednio zmotywowani i gotowi na wykonanie go z przyjemnością. Jeżeli znużyło Cię wykonywanie powtórzeń na podjazdach, poinformuj o tym swojego trenera, zmieńcie ten trening na wyjazd w teren i ćwiczenie techniki, lub przejażdżkę na lody. Żaden zawodnik nie dojdzie zbyt daleko bez motywacji i chęci do pracy.

- Systematyczność - nic tak nie powoduje rozwoju jak systematyczność. To właśnie ona jest głównym motorem naszego rozwoju. Dla naszej formy w długoterminowym planie lepsze jest zrobienie pięciu jednogodzinnych treningów tygodniowo, niż dwóch siedmiogodzinnych. To samo dotyczy miesiąca, roku czy nawet wielu lat. Jeżeli nie masz czasu na zrobienie długiego treningu, wsiądź na rower i zrób kilka interwałów.

- Rozwój - prawidłowo zaplanowany trening powinien rozwijać nas w długiej perspektywie czasowej. Skupiać się na naszych ograniczeniach i doskonalić je. Należy jednak pamiętać, że nie każda cecha, która jest na najniższym poziomie blokuje nas. Na przykład zawodnik uprawiający trial nie musi mieć tak wybuchowego sprintu jak Mark Cavendish. Tu najważniejsze jest określenie tego, co nas ogranicza i położenie nacisku na ten aspekt.

- Plan - dobrze zaplanowany sezon zaoszczędzi czas i pozwoli przygotować się do tych imprez, na których naprawdę Ci zależy. Ponadto spontaniczne trenowanie, sprzyja przetrenowaniu i kontuzjom. Zmęczenie, jakie powoduje trening jest efektem pożądanym, ale jego nadmiar może prowadzić do fatalnych w skutkach efektów. Często zdarza się, iż nadmiar treningów w pierwszej części sezonu skutkuje wypaleniem i niechęcią do jazdy późnym latem i jesienią, dobry plan pomoże temu zapobiec.

- Umiar - nie możesz tylko trenować, musisz odpoczywać, aby trening przyniósł odpowiednie skutki. Tak więc prócz treningów musisz zaplanować czas na odpoczynek. Wiedząc, że będziesz miał nieprzespaną noc nie planuj dwóch ciężkich treningów w dzień przed i po niej. Ponadto większość z nas nie jest zawodowcami, trzeba mieć umiar w tym, co się robi. Kolarstwo nie może być jedynym punktem naszego dnia. Nie powinniśmy poświęcać całego dnia na jazdę na rowerze. Mamy inne obowiązki i aspekty życia, o których warto pamiętać. Tak więc mierz siły na zamiary.

- Konsekwencja - powinniśmy wykonywać w 100% założony plan. Nie można szukać wymówek od treningu, na przykład: dziś nie mam ochoty, albo za dużo zjadłem i nie będę dobrze się czuł na treningu. Założony plan powinien być wykonany w 100%. Oczywiście trzeba mieć umiar i nie można brnąć nie patrząc na to, co dzieje się wokół, gdy obowiązki życia codziennego przeważają i nie jesteśmy w stanie wykonać treningu z powodu kompletnego braku czasu lub zbytniego przemęczenia należy go pominąć i dać sobie odpocząć. U niektórych ambitnych zawodników zdarza się, iż zasada ta jest tak priorytetowa i ważna, że przyćmiewa wszystkie inne. Prócz konsekwencji ważny jest też umiar. Pamiętaj też, aby nie obwiniać się, gdy trening nie uda się z przyczyn nie zależnych od Ciebie, nadrobisz na zawodach.

- Specyfika - pamiętaj, że jesteś kolarzem i najlepiej rozwija Cię rower. Nie znaczy to, że poza sezonem nie należy uprawiać innych dyscyplin sportu czy wykonywać porannych rozruchów, to też pozwala Ci być lepszym kolarzem. Jednak, wiosną i latem czas przeznaczony na sport (w ponad 95%) powinieneś spędzać na rowerze.

Trening kolarza szosowego

Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby trening był dla Ciebie przyjemnością i rozwijał Cię. Inaczej nie ma on sensu. Zaplanuj go skrupulatnie, nie zapominając o tym, że prócz roweru są inne aspekty życia, a po treningu trzeba odpocząć. Miej umiar, kieruj się rozsądkiem, planuj, a na pewno osiągniesz cele.

Na koniec film dla tych, którym z jakiegoś powodu zabrakło motywacji:


Komentarze:
Tego artykułu jeszcze nikt nie skomentował.
Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby skomentować ten artykuł.
Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się i w pełni korzystaj z usług serwisu.
Grupa Kolarska
Gomola Trans Airco
Get the Flash Player to see this rotator.
Wirtualne360
Gomola Trans Airco
Panorama 360, Gomola Trans Airco  - Team MTB

Najpopularniejsze artykuły
Subskrypcja
Promuj serwis LoveBikes.pl
RSS Wyślij e-mail Facebook Śledzik Gadu-Gadu Twitter Blip Buzz Wykop



Polecamy
Wejdź i zobacz!
Wspieramy:
MTB Marathon MTB Trophy MTB Challenge
© 2012-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zawartości serwisu zabronione.
All right’s reserved.